Hoppet om gemensam räddningstjänst i Blekinge lever: ”Ta nytt tag”

SVT:s reporter håller i en mikrofon och intervjuar Jan-Eric Wildros (S) om framtiden för räddningstjänsten i Blekinge.

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Det finns fortfarande hopp om en gemensam räddningstjänst i Blekinge, enligt Jan-Eric Wildros (S) . Foto: SVT

Publicerad

Det finns förhoppningar om ett samarbete inom räddningstjänsten i Blekinge i framtiden – trots att förberedelserna för ett gemensamt förbund strandade i höstas.

– Jag hoppas och tror att sista ordet inte är sagt i denna fråga, säger Jan-Eric Wildros (S), vice ordförande i räddningstjänsten östra Blekinge.

Efter att planerna på ett länsgemensamt räddningstjänstförbund kraschade i höstas har räddningstjänsterna i östra och västra Blekinge jobbat vidare i princip som innan.

– Vi hade alla hoppats att det skulle bli ett räddningstjänsten Blekinge istället för ett östra och västra, säger vice ordförande Jan-Eric Wildros i direktionen för räddningstjänsten östra Blekinge.

Räddningsförbundet i Blekinge

Ingen recension

Då Jan-Eric Wildros själv inte satt med i den direktion som förhandlade kring det länsgemensamma räddningstjänstförbundet vill han inte kommentera att planerna gick om intet.

– Jag är ganska övertygad om att man har gjort så gott man har kunnat men stött på problem och tröttnat.

I klippet hör du Jan-Eric Wildros tankar kring räddningstjänsten i Blekinge.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mer i ämnet

Read More

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here